KPK OT z wizytą u Sióstr Felicjanek,
w 85 rocznicę deportacji Polaków na Sybir

W następstwie agresji sowieckiej na Polskę 17 września 1939, w czterech kolejnych deportacjach wywieziono w głąb Rosji setki tysięcy obywateli polskich. Pierwsza deportacja przeprowadzona przez NKWD rozpoczęła się 10 lutego 1940 r. Do kolejnych doszło 13 kwietnia i 29 czerwca 1940 r. oraz 20 czerwca 1941 r. Całkowita liczba wywiezionych Polaków nie jest znana. Wielu zmarło w drodze, tysiące nie wróciło do kraju. Duża liczba tych, którzy przetrwali, po latach tułaczki znalazło się m.in. w Kanadzie.

Wśród ocalałych Sybiraczek żyjących obecnie Kanadzie, znalazły się dwie wówczas młode dziewczęta, 11-letnia Stanisława Kunicka i 9-letnia Stefania Bojarczuk. Po latach wygnania, kolejne różniące się drogi tych nie znających się wtedy zesłanek, zbiegły się i połączyły w Kanadzie. Przybyły do Kanady poprzez kraje Dalekiego i Bliskiego Wschodu w odmiennych okolicznościach i losy ich życia były odmienne.

Stanisława Kunicka urodziła się w 1929 r. w okolicach Tarnopola. Została wywieziona na Syberię drugim transportem razem z trojgiem rodzeństwa. Wojna na zawsze rozłączyła ją z pozostałym rodzeństwem i rodziną. W 1951 r. wstąpiła do zakonu w Zgromadzeniu Sióstr Świętego Feliksa z Kantalicjo, zwanego potocznie Felicjankami i przyjęła imię Alfonsa. Stefania Bojarczuk urodziła się w 1931 r. na Podolu. Wraz z całą rodziną została wywieziona na Syberię w pierwszej wywózce. Do Zgromadzenia Sióstr Felicjanek wstąpiła w 1958 r. i przyjęła imię Maria Archangela. S. Alfonsa i s. Archangela mieszkają obecnie w domu Sióstr Felicjanek przy 2165 Mississauga Rd. Mississauga.

Historię ich wojennej tułaczki i życia poświęconego Bogu i ludziom, opisała s. Halina Pierożak, Misjonarka Chrystusa Króla, w książce „Z nadzieją na przetrwanie”.

W 85. rocznicę wywózek na Syberię miało miejsce spotkanie przedstawicieli KPK OT z s. Alfonsą i s. Archangelą w domu Sióstr Felicjanek. Wizytę złożył prezes Jan Cytowski wraz z p.o. wiceprezes Anielą Gańczak. Obecna była także s. Leopolda.

Była to okazja do wspomnień i refleksji oraz nawiązania do spotkania z Sybirakami, jakie miało miejsce z inicjatywy KPK OT we wrześniu 2024 w Domu Kopernika w Toronto. W tym ubiegłorocznym spotkaniu uczestniczyła polska autorka Monika Kowaleczko-Szumowska, propagatorka odysei polskich dzieci wywiezionych na Syberię. Goście mieli okazję zwiedzić zakon i poznać jego historię.
Na zakończenie wizyty Siostry podziękowały gościom za przybycie i kwiaty oraz pamięć o tych ważnych wydarzeniach i losach Polaków na Syberii.
Krystyna Sroczyńska
Fot: Aniela Gańczak