Uroczystości 67 Rocznicy Bitwy o Monte Cassino

Co roku w maju, członkowie Organizacji Weteranów II Korpusu 8 Armii, należącej do KPK Okręgu Toronto, przypominają o wielkim zwycięstwie polskiego oręża.

18 maja 1944 polscy żołnierze II Korpusu, pod dowództwem gen. Władysława Andersa, podporządkowani 8 Armii brytyjskiej, zatknęli polską flagę na ruinach klasztoru benedyktyńskiego na wzgórzu Monte Cassino, uznawanego przez ówczesnych strategów wojskowych za obiekt nie do zdobycia.

fot-J-Bujnowski_4324-Poczty-Sztandarowe

Tegoroczne uroczystości upamiętniające zwycięską bitwę o Monte Cassino, były zorganizowane w niedzielę 22 maja 2011. Msza św. za poległych pod Monte Cassino i w kampanii włoskiej aż po Bolonię, odprawiona została w kościele Św. Kazimierza o godz. 11. W mszy św. uczestniczyli członkowie II Korpusu, przedstawiciele kongresu, organizacji polonijnych i konsulatu RP.

Sztandary wprowadził do kościoła długoletni prezes Organizacji Weteranów II Korpusu 8 Armii, pan Stefan Podsiadlo. Obok sztandaru i flag II Korpusu, byly sztandary i flagi Placówki 114 Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej i działającego przy niej Korpusu Pomocniczego Pań, Stowarzyszenia Weteranów im. gen. Sikorskiego z Oszawy, Skrzydła “Warszawa” Stowarzyszenia Lotników Polskich i Stowarzyszenia Byłych Junaków.fot-J-Bujnowski_4325-Stefan-Podsiadlo-prowadzi-Poczty-Sztandarowe

fot-J-Bujnowski_4334-Kosciol-sw-Kazimierza-Kombatanci

Uroczysty bankiet miał miejsce o godz. 14, w sali katedry Św. Jana przy Cowan Ave, siedzibie II Korpusu. Otwarcia dokonał prezes Stefan Podsiadło, który serdecznie przywitał gości i członków swojej organizacji.

Gośćmi byli przedstawiciele kongresu, prezesi i członkowie wielu organizacji w tym liczna delegacja z Oszawy: Obecni na uroczystosci, uczestnicy bitwy o Monte Cassino, tradycyjnym zwyczajem powstali i zostali uhonorowani oklaskami.

Prezes II Korpusu przytoczył daty rocznic, przypadających w miesiącu maju, jak uchwalenie Konstytucji 3 Maja 1791, śmierć marszałka Józefa Piłsudskiego 12 maja 1935 i śmierc gen. Władysława Andersa 12 maja 1970. Przypomniał wydarzenia wojenne związane z bitwą o Monte Cassino. Jak zawsze starannie przygotowane wystąpienie, wysłuchane zostało z uwagą, jako przypomnienie historii. Prezes wzbogacił przegląd wydarzeń wojennych swoimi własnymi przeżyciami z tego okresu.

Po obiedzie, przy fortepianie zajął miejsce, występujacy już od kilku lat na tej uroczystości, pan Michał Kuleczka. Wspólnie z nim zaśpiewano “Czerwone Maki”. Przez długie chwile sala rozbrzmiewała najpiękniejszymi piosenkami wojennymi.

Weterani II Korpusu nie szczędzą sił w kierunku przekazywania następnym pokoleniom naszej historii i utrzymania polskości.

Krystyna Sroczyńska (KPK OT – Komisja Informacji)
Fot.: Janusz Bujnowski.

fot-J-Bujnowski_4339-Stolik

fot-J-Bujnowski_4340-Stolik

fot-J-Bujnowski_4344-Stolik-Oshawa

fot-J-Bujnowski_4349-Stolik

fot-J-Bujnowski_4354-Stol-Prezydialny

fot-J-Bujnowski_4372-Sala-spiewa-Czerwone-Maki-na-stojaco