“Heart of Gold” – Bal Funduszu Dziedzictwa Polek w Kanadzie

Heart-LS037-tBył to wieczór z muzyką, artystycznym tańcem i śpiewem, koktajlem, wykwintnym obiadem, zimnym bufetem i upojnym winem. Był to wieczór taneczny z orkiestrą, loterią i udziałem znakomitych gości. Był to bal ze złotym sercem.

W pięknej sali Banquet Royale Hall, Mississauga, w sobotę 25 kwietnia, Fundusz Dziedzictwa Polek w Kanadzie balował, a z nimi balowali wytworni goście. To już czwarty bal Funduszu, z którego dochód przeznaczony jest na pomoc dla dzieci niepełnosprawnych w Polsce i w Kanadzie.

Banquet-Royal-072-tGośćmi honorowymi byli: konsul generalny RP Marek Ciesielczuk z żoną Beatą;  wicekonsul Wojciech Dzięgiel z żoną Agnieszką; prezes KPK ZG Władysław Lizoń z żoną Małgorzatą; wiceprezes KPK OT Juliusz Kirejczyk; z Komisji Informacji KPK OT Krystyna Sroczyńska; prezes Komitetu Centralnego Organizacji Weterańskich Adam Kreutzer; z Royal Canadian Legion Placówka 621 im. Gen. Władysława Andersa  Władysław Grotek; prezes Koła Przyjaciół Harcerstwa Halina Kwiatkowska; Komendant Placówki 114 SWAP Krzysztof Tomczak z żoną Barbarą i gośćmi; prezes Heart-LS-141-tSWAP im. Gen. Władysława Sikorskiego Mieczysław Lutczyk z żoną, prezes Salonu Muzyki i Poezji Stan Chorzempa z żoną Stellą Szustaczek – wiceprezesem Funduszu; prezes Towarzystwa Warszawskiego Beata Flaszyńska i goście; dyrektorzy i opiekunowie Zespołu Tanecznego “Stella Polonia” Ewa i Tadeusz Wierzbiccy; z Radia Polonia Krystyna i Ryszard Piotrowscy; dyrektor programowy Radia “Bis” Wit Wojnarowicz z żoną Urszulą; reporterzy programów TV Heart-BF-225-KS-t“Polish Studio” i “Z Ukosa”.

Prezes Funduszu Dziedzictwa Polek w Kanadzie Jadwiga Sztrumf, która niedawno została odznaczona Kawalerskim Krzyżem Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, co roku myśli wraz ze swoimi członkiniami o tym, jak nadać balowi niepowtarzalny splendor. Podobnie w tym roku włożyła wiele starań, aby był to wieczór nie do zapomnienia. Na balu wystąpili artyści, dobrze już znani i cieszący się dużą sympatią Polonii.

Heart-9228-t“Poloneza czas zacząć” zapowiedziała Urszula Madej-Wojnarowicz, która prowadziła konferansjerkę przez cały wieczór. Członkini Funduszu Dziedzictwa Polek w Kanadzie, związana z radiem, przez wiele lat brała udział w akcjach na cele charytatywne. Za swoją działalność w służbie Polonii Urszula Madej Wojnarowicz odznaczona została honorową odznaką “Zasłużony dla Kultury Polskiej”, nadaną przez polskiego ministra kultury.

Przy dzwiękach muzyki, dostojnym krokiem weszli tancerze Folklorystycznego Zespołu Pieśni i Tańca “Stella Polonia” i z Heart-9227-tgracją zatańczyli poloneza. Zespół istnieje przy parafii Matki Bożej Królowej Polski w Scarborough od roku 2004. Kiedy tancerze pojawiają się na scenach i salach gdzie odbywają się polonijne uroczystości, ich wejście olśniewa bogactwem strojów. Dobrane do każdego regionu Polski, kolorowe mocno zdobione kostiumy zmieniane są przed każdym tańcem. W zespole jest wielka liczba wykonawców, w tym grupy taneczne dziecięce, młodzieżowe i dorośli, grupa wokalna i kapela.

W czasie gdy tancerze przebierali się do następnego tańca, Heart-9213-tmazura, prezes Jadwiga Sztrumf i Urszula Madej Wojnarowicz skorzystały z okazji, aby powiedzieć o działalności Funduszu i złożyć podziękowania tym, którzy okazali wiele serca przy zorganizowaniu balu na ten szlachetny cel pomocy dzieciom. Krzysztof Tomczak wykupił caly stół ponad normę i jeszcze więcej. Beata Flaszyńska wykupiła stół dla Towarzystwa Warszawskiego. Członkinie Basia i Lucyna wykupiły trzy stoliki, przy których znalazło się dużo młodych ludzi. Młodzież świetnie się bawiła. Orkiestra dała donacje i bardzo ładnie grała. Royal Banquet Hall zadbał Heart-9205-to wystrój sali i smaczny obiad. Świeże produkty do zimnego bufetu pochodzily od firm Jo-John Meat Produce & Delicatessen, Jaswoj Bakery & Deli, oraz Warta Deli. Poparcia udzieliło Koło Przyjaciół Harcerstwa i Weterani Armii Polskiej, Placówka 621. Gorące słowa podziękowania zostały zaadresowane do prasy polonijnej za okazywaną pomoc przy drukowaniu ogłoszeń i artykułów przez cały rok.

W programie śpiewanym były piosenki w wykonaniu Karoliny Ingleton, Krystyny Piotrowskiej i Aleksandy Węsierskiej. Karolina Ingleton jest wokalistką i Heart-9195-tkompozytorką o czystym i mocnym sopranowym głosie. W tym roku obchodzi 10-lecie swojej kariery artystycznej na scenie. Wydała albumy i występowała na wielu scenach. Zawsze odnosi wielkie sukcesy.

Krystyna Piotrowska jest związana z Radiem Polonia” od ponad dwudziestu lat. Obok radia pasjonuje ją muzyka i śpiew. Występuje w imprezach, jako prezenterka lub artystka. Wraz z mężem Ryszardem organizują akcje przeznaczone na cele charytatywne. Jest kawalerem “Orderu Uśmiechu” za organizowanie pomocy dzieciom w Kanadzie i w Polsce.Heart-9200-t

Aleksandra Węsierska jest coraz częściej zauważana na “opłatkach”, spotkaniach wielkanocnych, piknikach i innych polonijnych wydarzeniach, na których nie tylko śpiewa, ale często prowadzi przedstawienie. Ola otrzymała wiele wyróżnien, na które zasłużyła swoim ślicznym głosem.

Zazwyczaj artyści pojawiają się na scenie zza kulisów. Są nieznani i niedostępni. Kiedy artysta nagle wstaje od stołu przy którym siedzimy, kierując sie do sceny, ma to niezwykły posmak. Ginie poczucie niedostępności. Jesteśmy zadziwieni, Heart-9193-tgdy odkrywamy artystę w kimś od dawna znanym. Ukazuje się przed nami ktoś nowy, inny niż był dotychczas.

Na balu zatraca się dystans z osobami oficjalnymi. Kiedy prezes KPK w tańcu z żoną wiruje i wcale nie brakuje mu tchu, a do wyciągnięcia pierwszego losu wzywana jest “konsul generalna Beata”, to pan Konsul Generalny staje się tylko mężem swojej żony.

Atmosfera na balu była lekka i przyjemnie relaksowa. Orkiestra “Na Luzie” grała i zmieniała tony w zależności od nastroju wytworzonego w danej chwili. Szczęśliwa posiadaczka nowego futra karakułowego, które nabyła za cenę losu na loterii, doskonale sie czuła w roli modelki, demonstrując zdobyty przedmiot swoich marzeń.

Radość z udanego balu wśród członkiń Funduszu Polek w Kanadzie ze swoim wodzem Jadwigą Sztrumf, jest ogromna. Wiele serca w to przedsiewzięcie włożyły. Wdzięczne  serca niepełnosprawnych dzieci, ich rodziców i opiekunów będą dla nich nagrodą.

 

Krystyna Sroczyńska (KPK OT – Komisja Informacji)

Fotografie: Beata Flaszyńska, Łucja Stec.