Z życia Kongresu Polonii Kanadyjskiej Okręgu Toronto. 3 Maj w Parlamencie Ontaryjskim.

Z okazji 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, zarząd Okręgu Toronto Kongresu Polonii Kanadyjskiej zorganizował spotkanie reprezentantów organizacji polonijnych z parlamentarzystami i przedstawicielami rządu prowincji Ontario.

Spotkanie odbyło się we wtorek 3 maja 2016 o godz. 12.00 w budynku Parlamentu Ontaryjskiego. W spotkaniu uczestniczyło kilkadziesiąt osób z Polonii i kilkunastu przedstawicieli legislatury Ontario. Swoją obecnością zaszczycili nas premier Ontario hon. Kathleen Wynne, speaker hon. Dave Levac, lider opozycji Patrick Brown, minister Mitzie Hunter. Przed oficjalnym rozpoczęciem uroczystości, prezes KPK OT Juliusz Kirejczyk odbył krótką rozmowę z premier Wynne i zaprezentował dla niej ręczną reprodukcję oryginalnego rękopisu Konstytucji 3 Maja, udostępnioną na czas spotkania przez Gminę 1 Związku Narodowego Polskiego w Kanadzie.

Otwierając spotkanie i wskazując na wystawiony eksponat Konstytucji 3 Maja, prezes Juliusz Kirejczyk wymienił trzy najważniejsze wartości, dla których przez ponad dwa stulecia obchodzimy rocznicę jej uchwalenia. Przede wszystkim była to pierwsza w Europie XVIII-tego wieku próba zakończenia tzw. demokracji szlacheckiej i rozszerzenia praw i wolności poza klasę rządzącą. Po drugie była to próba wyeliminowania politycznej anarchii, zmiany sposobu rządzenia i naprawy systemu politycznego. Wreszcie, być może najważniejsze jest to, że choć konstytucja nie ocalila państwa polskiego, ocaliła naród polski. Konstytucja jednoczyła naród przez 123 lata rozbiorów, inspirowała do walki o niepodległość i pomagała przetrwac lata opresji. Jej duch w resultacie doprowadził do odzyskania przez Polskę niepodległości w listopadzie 1918.

Przemawialli kolejno: min. Mitzie Hunter, poseł Peter Milczyn, lider opozycji Patrick Brown oraz, w imieniu NDP, posłanka Cheri DiNovo. W swoim przemówieniu minister Mitzie Hunter ogłosiła utworzenie, w ramach parlamentarnego klubu Partii Lliberalnej, nowej platformy współpracy z Polonią pod nazwą „Liberal-Polish Friendship Group”. Mitzi Hunter i lider opozycji Patrick Brown przekazali na ręce prezesa Juliusza Kirejczyka listy z życzeniami z okazji dnia Konstytucji 3 Maja i podziękowaniem za wkład Polonii Kanadyjskiej w życie Ontario.

Po spotkaniu, podczas obrad parlamentu, w czasie przeznaczonym na oświadczenia poselskie, głos zabrali posłowie Peter Milczyn i Jeff Yurek. W swoich oświadczeniach poświęconych Konstytucji 3 Maja podkreślili jej uniwersalne znaczenie dla rozwoju demokratycznego modelu państwa. Wyrazili uznanie dla wkładu Polonii w osiągnięcia prowincji Ontario oraz dla działalności KPK w Ontario. Z galerii parlamentarnej oświadczeniom przysłuchiwała się liczna grupa uczestników uroczystości.

W przygotowaniu uroczystości zaangażowanych było wiele osób. Szczególne podziękowania składamy Natalii Kusendovej oraz Mateuszowi Samulewskiemu, których praca i wsparcie w znaczącym stopniu przyczyniło się do sukcesu tej uroczystości.

Krystyna Sroczyńska, Komisja Informacji KPK OT.

VIDEO: Leader of the Official Opposition Patrick Brown’s statement commemorating Polish Constitution Day

VIDEO: Ontario PC MPP Jeff Yurek Polish Constitution Day statement in the Legislature

CONTACT: Jamie Hofing | 416-325-8505 | jamie.hofing@pc.ola.org

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot.LucjaStecPARLAMENT3MAJ048

Fot.LucjaStecPARLAMET3MAJ044