Pragniemy przypominać, iż dzień 1 marca w Polsce jest świętem państwowym, ustanowionym w hołdzie tym, którzy po latach okupacji niemieckiej, po wkroczeniu na ziemie polskie sowieckich i rodzimych komunistów, mieli odwagę wytrwać w walce o niepodległą Polskę.
1 marca, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, ustanowiony uchwalą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 3 lutego 2011 r. w hołdzie bohaterom antykomunistycznego podziemia, walczącym z bronią w ręku z narzuconym siłą reżimem komunistycznym.
Data 1 marca nie jest przypadkowa. 1 marca 1951 roku, po wieloletnich przesłuchaniach pod nadzorem NKWD w piwnicy mokotowskiego więzienia Urzędu Bezpieczeństwa w Warszawie zostało zamordowanych strzałem w tył głowy siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”:
ppłk. Łukasz Ciepliński-prezes IV Zarządu Głównego WiN,
mjr. Adam Lazarowicz-wiceprezes IV Zarządu Głównego, (film „Klamra”)
oraz członkowie IV Zarządu Głównego WiN:
mjr. Mieczysław Kawalec,
kpt. Józef Batory
kpt. Franciszek Błażej
por. Karol Chmiel
por. Józef Rzepka
1 marca upamiętniamy wszystkich, którzy w latach 1944-1963 podjęli trud walki o Polskę niepodległą. Ostatni z nich, sierżant Józef Franczak ps. ”Lalek” zginał w walce 21 października 1963r.
Po wojnie, z bronią w ręku zginęło ponad 20 tys. „Żołnierzy Wyklętych”. W latach 1944-1955 komunistyczne sądy orzekły ponad 8 tys. wyroków śmierci, z których ok. 4,5 tys. zostało wykonanych. Ponad 200 tys. polskich patriotów trafiło do więzień i obozów pracy, najmłodsi do obozu w Jaworznie (chłopcy) i w Bojanowie (dziewczęta).
Po latach walki, czasach wyrafinowanych tortur i zbrodni sądowych, po kolejnych dekadach fałszowania, spotwarzania i zapominania, społeczne obchody narodowego święta dają nam szansę przerwania swoistej obławy nadal zastawianej w Polsce na prawdę, sprawiedliwość i na wartości patriotyczne.
Dzisiaj, kiedy ”nagonka” na Polskę nabrała rozpędu, kiedy musimy sami walczyć o prawdę i naszą polską godność, chcemy ją łączyć z pamięcią o Żołnierzach Wyklętych. To przede wszystkim od nas samych będzie zależało, czy zdołamy stawić czoła antypolskim opiniom. 1 Marca jest, więc okazją do pokazanie naszego zaangażowania.
Zapraszamy wszystkich Polaków w dniu 1 marca do aktywnego udziału w uroczystym upamiętnieniu Bohaterów Antykomunistycznego Podziemia. 1 Marca oddajmy Im hołd, złóżmy kwiaty i zapalmy znicze, przywołajmy Ich poświecenie we wspomnieniach i w modlitwie. (uroczystości u stóp Pomnika Katyńskiego- 1 marca, czwartek godz.12:00)
Polonijne patriotyczne uroczystości rocznicowe oraz tradycyjnie czczone i obchodzone święta katolickie, nasze zwyczaje, są istotną częścią zachowania i utrzymania naszej polskiej tożsamości narodowej, bardzo ważnej, zwłaszcza dla nas żyjących poza granicami Polski. Są to także, elementy łączące wszystkie środowiska Polonii i Polaków poza granicami kraju.
KPK Toronto – Komisja Obrony Dobrego Imienia Polski i Polaków,
Opr. J. Cytowski Toronto, 23 lutego 2018 r.