KPK OT Życzenia świąteczne

Radosnych i błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęścia i pomyślności w Nowym Roku dla Członków naszych organizacji, ich Rodzin oraz całej Polonijnej Rodziny.
Opłatek wzajemnej polonijnej życzliwości niech wypełni czas świąteczny i cały 2024 rok.
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

Kongres Polonii Kanadyjskiej Okręg Toronto Prezes Jan Cytowski z Zarządem.

Jacek Malczewski, “Jasełka” (1888) / autor: DESA.pl

„Bóg się rodzi, moc truchleje” – zaśpiewajmy całymi rodzinami przy wigilijnym stole i z uroczystą oprawą na pasterce.

Wbrew postępującym procesom laicyzacji, wbrew próbie zatarcia istoty Bożego Narodzenia i chęci wyparcia jej z przestrzeni publicznej. Bo jak mówił św. Jan Paweł II,

„Boże Narodzenie w Polsce to jest coś zupełnie szczególnego. W nim się w jakiś szczególny sposób wyraził geniusz duszy polskiej”. Jakże potrzeba nam odnowy tej duszy i tego geniuszu, odzyskania narodowej jedności i wzmocnienia kulturowych fundamentów, bo siła niszczycielskiego naporu jest coraz większa. Jakże aktualne są te słowa w końcowych miesiącach 2023 roku. Czas na refleksje nad Polską, naszą Ojczyzną, nad Jej suwerennością, nad przyszłością Polski i Polaków.

Te święta są nam szczególnie bliskie. Najwięksi nasi poeci, Mickiewicz, Wyspiański, w swojej twórczość zaznaczyli, jak głęboko Boże Narodzenie, noc wigilijna ukształtowała ich duszę, ich twórczość. Nie tylko oni, także i inni twórcy naszej narodowej kultury zaświadczyli o tym, jak bardzo ta tajemnica wiary, Boże Narodzenie tkwi głęboko w duszy polskiej. Zaświadcza o tym zresztą cała ta tradycja, kolędy nasze, obrzędowość. Dzisiaj, kiedy jesteśmy świadkami jakiegoś narzucania nowego modelu, modelu laickiego naszej kulturze, czy może raczej pod pozorem naszej kultury, trzeba nam wyraźnie uświadomić sobie także i to, że tożsamość narodu to jest tożsamość i twórcza ciągłość jego kultury. A tutaj, jakże istotna jest zdecydowana i rozważna rola Polonii i Polaków za Granicą.

(autor JC-wykorzystano część tekstu – W Polityce.pl z 24.12.2021)