Honorowa Odznaka KPK dla Albiny Polatyńskiej

Podczas dorocznego Walnego Zjazdy Kongresu Polonii Kanadyjskiej, w dniu 17 października 2009r.w domu SPK w Toronto, miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Najwyższym kongresowym wyróżnieniem, Złotą Honorową Odznaką KPK, została uhonorowana pani Albina Polatyńska.

Sylwetkę, wielce zasłużonej dla środowiska polonijnego p.Polatyńskiej przedstawił prezes Okręgu Toronto KPK p.Jan Cytowski.

Pani Albina Polatyńska przybyła do Kanady w latach pięćdziesiątych. Jako dziecko została wywieziona wraz z rodziną na Syberię, następnie na roboty przymusowe w Niemczech.

Po przyjeździe do Kanady włącza się czynnie do pracy w Związku Harcerstwa Polskiego poza granicami Kraju. Wychowała kilka pokoleń harcerskich. Przez wiele lat pracowała jako wolontariusz w Szpitalu St.Joseph, otrzymując wiele pochwał i wyróżnień. Od kilkunastu lat jest przewodniczącą Komisji Opieki Społecznej w Okręgu Toronto KPK. Organizuje różnego rodzaju spotkania i uroczystości w Domach Seniora. Od kilku lat jest również czynnym członkiem Zarządu Kola nr 20 SPK.

Za swą wieloletnią, pełną poświęcenia pracę społeczną p. Albina Polatyńska otrzymała wiele odznaczeń i wyróżnień, m.in.:

– Ontario Volunteer Service Awards
– Złoty Krzyż Kombatancki SPK
– Medal Sursum Corda
– Medal “Pro Memoria”
– Queen’s Jubilee Medal Awards-January 2002
– Brązową i Srebrną Honorową Odznakę KPK
– Dyplom Uznania z Domu Kopernika w 30-to lecie Domu Kopernika -2009
– Dyplomy Uznania z City of Toronto 2001 i 2006
– Złotą Honorową Odznakę Federacji Polek w Kanadzie-1996

Uroczystej dekoracji p. Albiny Polatyńskiej Złotą Honorową Odznaką KPK dokonał prezes ZG KPK p. Władysław Lizoń.

 

IMG_3647-t

Odznaka-dla-p-Albiny-t