Katyń – ocalić od zapomnienia
W niedzielę 15 maja 2011 w Parku im. Ignacego Paderewskiego zasadzono Dęby Pamięci w ramach ogólnoświatowej akcji pod nazwą „Katyń – ocalić od zapomnienia”. W ramach tej akcji zasadzonych będzie 21,857 dębów. Każdy dąb ma upamiętniać jedną z ofiar mordu katyńskiego.
Do przeprowadzenia akcji w Toronto powołano Społeczną Radę Programową Sadzenia Dębów Pamięci, w składzie: Andrzej Kawka, Stanisław Wodala, Krzysztof Tomczak, Grzegorz Siudaj, Roman Baraniecki i dr Grzegorz Danowski.
Uroczystość sadzenia dębów w Parku im. Paderewskiego zorganizowana została przez Placówkę 114 Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce i Związek Harcertwa Rzeczypospolitej w Kanadzie. Wzięli w niej udział przedstawiciele Kongresu Polonii Kanadyjskiej, kanadyjskich organizacji polonijnych i rządu, goście z placówek amerykańskich SWAP, oraz rodziny bohaterów.
Zgromadzonych powitał komendant Placówki 114 SWAP Krzysztof Tomczak, który przedstawił krótką historię swojej organizacji i podał motywy wyboru bohaterów, dla których będą zasadzone dęby.
Okolicznościowe przemówienia wygłosili poseł do Parlamentu Federalnego Kanady, Władysław Lizoń, i prezes Okręgu Toronto KPK, Juliusz Kirejczyk.
Ceremonia sadzenia dębów nastąpiła po zakończeniu mszy św., odprawionej przez kapelana Placówki 114 o. Jana Szkodzińskiego.
Padający od dwóch dni deszcz nie miał wpływu na akcję. Te mocne 10-letnie drzewa, zostały przywiezione, wyładowane i zasadzone przy użyciu dźwigów przez fachowców już w czwartek, przy sprzyjającej pogodzie.
Każdy dąb był miejscem krótkiego postoju. Członkowie rodzin symbolicznie dosypywali ziemię. Prowadzący tę ceremonię pan Andrzej Kawka, a także pan Roman Baraniecki i inni, przedstawiali biografie każdego bohatera przy jego dębie. Zabierały też głos osoby, które w specyficzny sposób były związane z bohaterem. Każdy dąb został poświęcony i przy każdym odmówiona była modlitwa.
Zasadzonych zostało siedem dębów, upamiętniających oficerów, którzy swoją drogę do walki o niepodległą Ojczyznę zaczynali w 1917 roku i dali początek Błękitnej Armii generała Józefa Hallera, patrona Placówki 114 SWAP. Każdy dąb posiada tablicę informacyjną. Nazwiska bohaterów:
- Major Wiącek Antoni, ur. 1889, miejsce śmierci, Katyń.
- Kapitan Skarżyński Wincenty, ur. 1887, miejsce śmierci, Starobielsk.
- Kapitan Górecki Franciszek, ur. 21.03.1892, miejsce śmierci, Ukraina.
- Porucznik Konarzewski Tadeusz, ur.1909, miejsce śmierci, Katyń.
- Podporucznik Czarnyszewicz Władysław, ur. 1898, miejsce śmierci, Katyń.
- Podporucznik Białobrzeski Tadeusz, ur. 1914, miejsce śmierci, Charków.
- Aspirant Policji Państwowej Siwek Władysław, ur. 1898, miejsce śmierci, Twer.
Fundusze na przeprowadzenie tej akcji pochodzą od Polonii. Społeczna Rada Programowa Sadzenia Dębów Pamięci w Toronto, w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Parafiada w Polsce, wydała okolicznościowe odznaki.
Harcerze słuzyli do mszy świętej poprzez czytanie, śpiew i grę na gitarach, a po obiedzie przedstawili piękną inscenizację słowno-muzyczną o Katyniu.
Uroczystość uświetniła orkiestra „Orzeł Biały”.
Jak powiedzieli organizatorzy, uroczystość sadzenia Dębów Katyńskich w parku im. Ignacego Paderewskiego, wpisuje się w tradycje programu „Spotkania Pokoleń”, pokoleń weteranów i młodzieży. Miejsce, gdzie zainaugurowany został program „Katyń – Ocalić od zapomnienia”, nie jest bez znaczenia. Ten park na ziemi kanadyjskiej, chroniony umową korporacyjną, na zawsze będzie polski. Pamięć o męczeństwie polskich żołnierzy i pamięć o bohaterach narodowych przetrwa wieki jak te dęby, symbolizujące potęgę, moc i trwanie.
Krystyna Sroczyńska (KPK OT – Komisja Informacji)
Fotografie:
Janusz Bujnowski i Stanisław Wyka.