Wiosną 1940 r. na rozkaz sowieckiego Biura Politycznego i Józefa Stalina, sowiecka tajna policja NKWD dokonała skrytobójczego mordu na polskiej elicie. Strzałem w tył głowy zabito około 22 tys. polskich więźniów wojennych, oficerów Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Służby Więziennej i intelektualiśtów zmobilizowanych na czas wojny. Zostali zakopani w masowych dołach w różnych miejscach na terenie Związku Sowieckiego, z których nie wszystkie zostaly jeszcze odnalezione. Najwcześniej zostały odkryte zwłoki ofiar w lesie katyńskim pod Smoleńskiem. Katyń stał się symbolem mordu, odnoszącym się do wszystkich ofiar we wszystkich miejscach tej masakry.
10 kwiatnia 2010, w niezbadanej dotąd katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, zginęła cała 96 osobowa delegacja RP z prezydentem Lechem Kaczyńskim, jego małżonką Marią oraz polską elitą państwową. Delegacja udawała się do Katynia, aby oddać hołd pomordowanym w 70 rocznicę masakry.
Tegoroczne uroczystości dla uczczenia tych tragicznych wydarzeń, zorganizowane od wielu lat przez Okręg Toronto KPK, odbyły się 9 kwietnia 2017.
O godz. 11:00 w kościele św. Kazimierza odprawiona została Msza Św. przez o. Jacka Cydzika opiekuna duchowego Rodziny Radia Maryja, w asyście o. Jacka Nosowicza, proboszcza parafii. Była to Niedziela Palmowa. W mszy udział wzięły liczne rzesze Polonii, członkowie organizacji polonijnych i weterańskich wraz ze swoimi pocztami sztandarowymi, przedstawiciele rządów Polski i Kanady. Homilia o. Jacka Cydzika, poświęcona niemal w całości zbrodni katyńskiej, w powiązaniu ze zbrodnią dokonaną na Chrystusie, wywołała ogromne wrażenie na zgromadzonych. O. J. Cydzik podziękował Okręgowi Toronto KPK za organizację uroczystości.
Pochód prowadzony przez komendanta Pl. 114 SWAP, Krzysztofa Tomczaka, przeszedł ulicą Roncesvalles w kierunku pomnika katyńskiego, gdzie zgromadziła się ogromna liczba uczestników. Po raz pierwszy w uroczystości wzięła udział premier Ontario Kathleen Wynne, a wraz z nią posłowie Yvan Baker i Peter Milczyn. Władze federelane reprezentowali posłowie Arif Virani, Borys Wrzesnewskyj i James Maloney.
Pod nieobecność prezesa KPK Okręg Toronto, Juliusza Kirejczyka, uroczystość poprowadził Bartłomiej Habrowski, wiceprezes KPK OT.
Po odegraniu hymnów narodowych i krótkiej modlitwie, pod tablicą smoleńską i pomnikiem katyńskim złożone zostały kwiaty i wieńce. Wieńce składali: Rodzina Katyńska, przedstawiciele rządu ontaryjskiego, rządu federalnego, Konsul Generalny RP, przedstawiciele partii Nowych Demokratów Ontario, Zarządu Głównego KPK oraz licznych organizacji polonijnych.
W przemówieniach, które nastąpiły po odczytaniu apelu poległych i odegraniu “Last Post”, domagano się, aby Rosja przyjęła pełną odpowiedzialność za zbrodnię katyńską. Posel Peter Milczyn zapewnił, że naród polski nie jest w tej sprawie osamotniony i odczytał list od premier rządu ontaryjskiego,Kathleen Wynne. Poseł Arif Virani odczytał swoj list oraz list od premiera Kanady, Justina Trudeau. Konsul Generalny RP Grzegorz Morawski złozył wyrazy szacunku dla Polonii Kanadyjskiej za postawienie pomnika katyńskiego w Toronto i przychodzenie pod ten pomnik od ponad 36 lat. Posłanka NDP Ontario, Cheri DiNovo, dziękowała za pamięć o pomordowanych.
Przewodniczący Rady Polonii Świata, Jan Cytowski odczytal list od Ministra Obrony Narodowej, Antoniego Macierewicza, zatytułowany „Do wszystkich Polaków w Kanadzie”. W liście tym Antoni Macierewicz pisał m.in. o trwających pracach nad ustaleniem przyczyn i odpowiedzialności za śmierć ofiar katastrofy smoleńskiej, które dziś realizuje Podkomisja ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego.
W swoim przemówieniu prezes KPK, Władysław Lizoń, m.in. podziękował Okręgowi Toronto KPK za organizację uroczystości.
Krystyna Sroczyńska, Komisja Informacji KPK OT.