68 Rocznica Bitwy o Monte Cassino.

Co roku w maju, członkowie Organizacji Weteranów II Korpusu 8 Armii, przypominają o wielkim zwycięstwie polskiego oręża – 18 maja 1944 roku polscy zołnierze II Korpusu pod dowództwem gen. Władysława Andersa, podporządkowani 8 Armii Brytyjskiej, zatknęli polską flagę na ruinach klasztoru benedyktyńskiego na wzgórzu Monte Cassino we Włoszech.

W tym roku uroczystości, upamiętniajęce tę zwycięską bitwę, zorganizowane zostały wspólnie z Placówką 114 Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej.

W niedzielę, 13 maja 2012, uroczystości odbyły się po raz pierwszy w Parku im. Ignacego Paderewskiego, gdzie niedawnopostawiony został pomnik, poświęcony bohaterom spod Monte Cassino.

W słonecznej, zielonej scenerii parku, przy dźwiękach orkiestry “Orzeł Biały” przeszedł pochód ze sztandarami w kierunku, gdzie pod dużym dachem, zainstalowanym na wypadek deszczu, w rzędach krzeseł zgromadzili się uczestnicy. Tu miała miejsce część oficjalna, z przedstawieniem gości, apelem poległych i przemówieniami.

Uroczystość prowadził komendant Placówki 114 SWAP Krzysztof Tomczak. Apel poległych czytał druh Andrzej Kawka. Zostały wygłoszone przemówienia w imieniu Kongresu Polonii Kanadyjskiej, Zarządu Głównego i Okręgu Toronto oraz wielu organizacji polonijnych z Toronto i innych miast, harcerze. Przybyła liczna grupa organizacji weteranów z Oshawy z prezesem Bolesławem Drańskim, oraz płk. Jerzy Jankowski z Polski, odbywający studia w “Canadian Forces College” w Toronto. Złożone zostały wieńce.

Tradycyjnym zwyczajem przedstawieni zostali uczestnicy Bitwy o Monte Cassino, obecni na uroczystości: Ludomir Blicharski, Bolesław Chamot, Stefan Podsiadło i Zbigniew Gondek – Kawaler Orderu Krzyża Virtuti Militari.

Głos prezesa Organizacji Weteranów II Korpusu 8 Armii, Stefana Podsiadlo, zalamal się, kiedy w swoim wystąpieniu mówił o radosnych i nieszczęśliwych wydarzeniach majowych w dziejach narodu polskiego.

Mszę św, odprawil o. Jan Szkodzinski, ktory połączył w swoim kazaniu wiele wątkow, związanych z odbywającą się uroczystością. Dokończenie mszy św. wraz z błogoslawieństwem, miało miejsce przy pomniku Monte Cassino. Po serii pamiątkowych zdjęć, zaproszeni goście udali się do sali portretowej na obiad i patriotyczny koncert. W parku rozpoczął się piknik i zabawa.

W sali portretowej Parku im Ignacego Paderewskiego, oprócz portretów wielkich polskich królów i wodzów, zgromadzone zostały cenne pamiątki wojskowe i coraz więcej ich przybywa. Park w coraz większym stopniu staje się symbolem polskości. Tu postawiony został krzyż, znak naszego przywiązania do cywilizacji chrzescijańskiej. Stawiane są nowe pomniki. Rośnie aleja Dębów Pamięci, sadzonych dla ofiar mordu w Katyniu.

Krystyna Sroczyńska, KPK OT – Komisja Informacji

Fot. Janusz Bujnowski

01_JB_PictureMonte_CassinoTorontoMay2012

02_JB_PictureMonte_CassinoTorontoMay2012

03_JB_PictureMonte_CassinoTorontoMay2012

04_JB_PictureMonte_CassinoTorontoMay2012

05_JB_PictureMonte_CassinoTorontoMay2012

06_JB_PictureMonte_CassinoTorontoMay2012

07_JB_PictureMonte_CassinoTorontoMay2012

08_JB_PictureMonte_CassinoTorontoMay2012

09_JB_PictureMonte_CassinoTorontoMay2012