Losy polskich dzieci w czasie drugiej wojny światowej.
Spotkanie autorskie z p. Moniką Kowaleczko-Szumowską z Polski, 13 września 2024 w Domu Kopernika w Toronto, zorganizowanym przez KPK OT i administrację Domu było wzruszającym wydarzeniem dla rezydentów i gości z zewnątrz, potomków ich pokolenia.
Monika Kowaleczko-Szumowska jest polską autorką książek historycznych dla dzieci i młodzieży. Od ponad dziesięciu lat bada losy polskich dzieci w czasie drugiej wojny światowej. Prezentacja skupiła się na losach dzieci wywiezionych i ewakuowanych do Indii, gdzie zamieszkały w Osiedlu dla Polskich Dzieci pod opieką Dobrego Maharadży. Książki były dostępne w czasie prezentacji. Wśród liczne zgromadzonych słuchaczy byli seniorzy, w liczbie dwudziestu, ocaleni zesłańcy wywiezieni na Syberię jako dzieci. Dwoje z nich p. Ferdynand Burdzy i p. Czesława Krygiel dzielili się wspomnieniami własnych przeżyć w Indiach w Osiedlu opisywanym przez autorkę.
Spotkanie prowadziła p. Maya Kwaśniak reprezentująca Dom Kopernika. Dużą pomoc w zorganizowaniu okazała siostra Dominika i p. Aniela Gańczak, która przez wiele lat pracowała w Domu Kopernika, a obecnie daje swój wkład jako wolontariusz. P. Aniela przywiozła z Mississaugi siostrę Felicjankę Archangelę. Siostra Archangela odbyła przed spotkaniem wędrówkę pod Pomnik Katyński i Kamień Sybiraków wspólnie z p. Moniką, p. Anielą i prezesem KPK OT J. Cytowskim.
Podczas spotkania, siostra Halina przekazała Kongresowi i pani Monice książkę opracowaną przez siebie ze wspomnieniami zesłańców.
Dobrze się stało, że spotkanie odbyło się w Domu Kopernika. Było ono prestiżowym wydarzeniem dla zarządu KPK OT. Okręg Toronto KPK stara się robić dużo w dziedzinie szeroko pojętej obrony dobrego imienia Polski i Polaków. Z nadzieją, że tym spotkaniem Kongres pokazał szacunek i uznanie dla tych, którzy przeszli przez gehennę syberyjską, działalność ta będzie kontynuowana.
Po wyjeździe, p. Monika Kowaleczko-Szumowska przekazała serdeczne pozdrowienia i uściski wszystkim mieszkańcom Domu. Zachowa w pamięci ich i ich piękne i dramatyczne historie. Będzie o nich mówić na spotkaniach w szkołach. Dyrekcji Domu przekazała wyrazy podziwu. Kongresowi Polonii Kanadyjskiej wyrazy wdzięczności i podziwu za dbanie o rodaków. My dziękujemy Pani Monice za przylot do Toronto i spotkanie w Domu Kopernika. Zarówno Administracja Domu jak i Rezydenci byli bardzo zadowoleni i wielu z nich nie ukrywało wzruszenia.
Tekst: Krystyna Sroczyńska, KPK OT.
Foto: Aniela Gańczak, KPK OT.