W tym roku przypadła 72 rocznica mordu katyńskiego, dokonanego w kwietniu 1940 roku przez sowieckie NKWD na oficerach Wojska Polskiego, funkcjonariuszach Policji, Straży Granicznej, Służby Więziennej i polskiej elicie intelektualnej. Mordu dokonano w miejscach zagłady na terenie Związku Sowieckiego, z których nie wszystkie zostały dotąd odkryte. Katyń pod Smoleńskiem, który został pierwszy odkryty, stał się symbolem miejsca tej ludobójczej zbrodni.
Co roku, w najbliższą niedzielę, przypadającą około oficjalnie ogłoszonego Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, którym jest 13 kwietnia, Okręg Toronto KPK organizuje uroczystość upamiętniającą tę zbrodnię. Od dwóch lat uroczystość obchodzona jest jako podwójnie bolesna. 10 kwietnia 2010 w katastrofie samolotowej pod Smoleńskiem zginęła cała 96 osobowa delegacja, udająca się do Katynia, aby oddać hołd pomordowanym. Na pokładzie był Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński.
Tegoroczne uroczystosci 72.rocznicy mordu katyńskiego i 2.rocznicy tragedii smoleńskiej odbyły się w niedzielę 15 kwietnia 2012
O godzinie 11:00 miała miejsce Msza św. w kościele Św. Kazimierza, z udziałem pocztów sztandarowych, przedstawicieli KPK ZG i OT, konsulatu RP, rządu kanadyjskiego, weteranów, organizacji polonijnych, harcerzy i licznie zebranej społecznosci polonijnej.
Po mszy świętej, ulicą Roncesvalles w kierunku pomnika katyńskiego przeszedł pchód.
Uroczystości przy pomniku katyńskim prowadził wiceprezes KPK OT, Jan Cytowski.
Odegrane zostały hymny narodowe, kanadyjski i polski. Zapalono świeczki oraz znicze. W hołdzie pomordowanym, przedstawiciele władz Polski, Kanady oraz przedstawiciele organizacji polonijnych i osoby prywatne złożyły wieńce i kwiaty.
W dalszej części uroczystości wygłoszone zostały przemówienia. Kolejno wystąpili: Juliusz Kirejczyk, prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej Okręgu Toronto, konsul generalny RP Marek Ciesielczuk, Teresa Berezowska, prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej, Ted Opitz, poseł do Parlamentu Federalnego, Gerard Kennedy, od lat występujący na kongresowych uroczystościach były poseł do Parlamentu Ontaryjskiego i były Minister Edukacji, oraz Paul Gorczyński, reprezentujący Peggy Nash (NDP), posłankę do Parlamentu Federalnego.
Apel poleglych odczytali harcerze. Na liście apelu znajdują się nazwiska oficerów, których rodziny są związane z Toronto. „Jest wśród nas!”, to slowa, które jak w litanii przeplatały wywolywane nazwiska. Odegrany został przez trębacza „Last Post”.
Na zakończenie podziękowano wszystkim uczestnikom i tym którzy przyczynili się do zorganizowania uroczystości.
Krystyna Sroczyńska (KPK OT – Komisja Informacji)
Fotografie: Jan Jekielek,Jakub Kardynal i Andrew Kawka