Dzień Żołnierza Polskiego

Święto Wojska Polskiego, obchodzone w Polsce 15 sierpnia, celebrowane jest corocznie w Toronto w najbliższą niedzielę po tym święcie, w Parku im. I. Paderewskiego, jako Dzień Żołnierza Polskiego.

Uroczystości z okazji 97 rocznicy Bitwy Warszawskiej odbyły się w niedzielę 20 sierpnia 2017 i jak co roku zostały zorganizowane przez Placówkę 114 Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.

Uroczystość rozpoczął pochód pocztów sztandarowych prowadzony przez komendanta Pl 114 SWAP, Krzysztofa Tomczaka. Po przeglądzie sztandarów, pod tablicami upamiętniającymi rocznicę powstania SWAP i śmierci Ignacego Paderewskiego zostały złożone wieńce od: konsulatu RP, Placówki 621 RCL im. Władysława Andersa, Koła Pań  „Nadzieja” i Placówki 114 SWAP.  Odegrano hymny narodowe Kanady, USA i Polski, minutą ciszy uczczono pamięć żołnierzy poległych na wszystkich frontach świata. Apel poległych odczytał wice komendant Pl114 SWAP Adam Dudzik.

Uczestników przywitał komendant Pl. 114 SWAP, Krzysztof Tomczak. Otwierając uroczystość przybliżył historię Bitwy Warszawskiej. “Dziś jesteśmy winni weteranom walk o niepodległość najwyższą wdzięczność i szacunek. Dziś także w uroczysty sposób zwracamy się do polskich żołnierzy, służących pod sztandarami Rzeczypospolitej z poczuciem dumy z siły polskiego oręża i gotowości do działania tam, gdzie istnieją zagrożenia godzące w cały wolny świat, nieraz daleko od naszych granic”.

W uroczystościach udział wzięli m.in. kawaler Orderu Krzyża Virtuti Militari, Zbigniew Gondek, przedstawiciele RP, konsul Izabela Fabjańska-Potapczuk, attache obrony płk Cezary Kiszkowiak, prezesi i członkowie organizacji kombatanckich, torontońskich organizacji polonijnych, przedstawiciele polonijnych mediów oraz wielu gości, wśród których znajdowali się polscy oficerowie przebywający na kursach w kanadyjskich wyższych szkołach. wojskowych i byli żołnierze rezerwy powojennego Wojska Polskiego, zamieszkali obecnie w Kanadzie.

Płk C. Kiszkowiak serdecznie podziękował za zaproszenie na uroczystości. Pl 114 SWAP co roku docenia wysiłek polskich żołnierzy, bohaterów, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce. Przedstawił zadania stojące dzisiaj przed polskim żołnierzem, zmiany zachodzące w polskiej armii oraz wspólpracę z siłami zbrojnymi państw NATO

Konsul I. Fabjańska-Potapczuk złożyła życzenia i wyraziła wdzięczność żołnierzom za to, że możemy spokojnie żyć w tych niespokojnych czasach.

Prezes A. Ruta mówił o odpowiedzialności organizacji kombatanckich SPK i SWAP w dziedzinie zachowania pamięci o żyjących i tych, którzy odeszli i przekazywania jej następnym pokoleniom..Czcigodnym weteranom, którzy z bronią w ręku walczyli o niepodległość Ojczyzny, a potem żyjąc na emigracji w Kanadzie walczyli o zachowanie polskości, złożył życzenia wielu lat życia w zdrowiu i spokoju. Na zakończenie wręczył dyplom uznania SPK w Kanadzie dla Placówki 114 SWAP w uznaniu za zaangażowanie w podtrzymywaniu tradycji i uwiecznianie pamięci o żołnierzach „Błękitnej Armii” gen. Józefa Hallera.

Mjr L. Grela podziękował za obchody Dnia Żołnierza Polskiego. Zauważył, że apel poległych był historycznym przeglądem wojen, bitew i jednostek wojskowych, w których walczyli polscy żołnierze i pokazał ich czyny. Nawiązał do kilku faktów przedstawionych w wystąpieniu attache obrony w tym służbę polskich żołnierzy na Dalekim Wschodzie.

Jan Cytowski, długoletni były prezes KPK OT, były przewodniczący Rady Polonii Świata, obecnie wiceprezes Stowarzyszenia Inżynierów Polskich podkreślił, że nie ma wolności danej na zawsze. Polska znów wzmacnia armię, zmieniła swoje zdanie na temat wschodniej granicy. Wyjaśnił dlaczego Bitwa Warszawska została nazwana Cudem nad Wisłą. Przekazał wszystkim kombatantom i weteranom życzenia zdrowia, pomyślność i jeszcze wielu kombatanckich spotkań, podczas obchodów Dnia Żołnierza w nadchodzących latach

Mszę św. odprawił kapelan Placówki 114 SWAP o. Jan Szkodziński OMI. W homilii wprowadzony był żołnierski wątek biblijny, w którym podobnie jak dziś wiara i modlitwa pomagała zwycięża

Zaproszeni goście udali się na obiad do sali hetmańskiej, a w parku rozpoczął się piknik i zabawa z zespołem „Polanie”.

 

Krystyna Sroczyńska Komisja Informacji KPK OT