80. Rocznica Powstania Warszawskiego – obchody w Toronto.

Z życia Kongresu Polonii Kanadyjskiej – Okręg Toronto

1 sierpnia 2024 przypadła 80. Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.  Z tej okazji Kongres Polonii Kanadyjskiej Okręg Toronto przy współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Toronto wraz z Towarzystwem Warszawskim zaprosili całą Polonię na obchody upamiętniające tę rocznicę.

W niedzielę 28 lipca 2024 o godz. 12:30 w kościele pw. św. Eugeniusza de Mazenod w Brampton sprawowana była uroczysta Msza św. w intencji Żołnierzy i Ofiar Powstania Warszawskiego pod przewodnictwem o. Wojciecha Kurzydło, proboszcza parafii.

Od lewej: Panie ze Związku Nauczycielstwa Polskiego, konsul RP Rafał Gajewski, prezes KPK OT Jan Cytowski

Po Mszy św. o godz.14:00, w kościele odbył się koncert patriotyczny Chóru „Quo Vadis” i Zespołu Kameralnego Camerata pod dyrekcją Mariusza Michalaka, Wprowadzenie wygłosił prezes KPK OT Jan Cytowski. Wystąpił także konsul RP w Toronto Rafał Gajewski. Koncert poprzedziła polska pieśń patriotyczna Rota, śpiewana często w miejsce hymnu narodowego. W programie były pieśni powstańcze w wykonaniu chóru i solistów oraz recytacje.

Serdeczne podziękowanie dla wszystkich, którzy brali udział w przygotowaniu niedzielnych wydarzeń.

Słowami: – „Kontynuujemy tradycje Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy AK z p. Woźniakiem pamiętając o kolegach: pp. Szydłowski, Szymborski, Korwin-Kuczyński, Witecka i inni”, rozpoczął p. Jan Cytowskiuroczystości przed Pomnikiem Katyńskim w Toronto 1 sierpnia 2024 o godz. 11:00, w Warszawie godz. „W” 17:00. Godzina „W” symbolizuje rozpoczęcie w Warszawie akcji „Burza” 1 sierpnia 1944 o 17:00. 

Podobnie jak w Polsce i skupiskach polonijnych na świecie, o tej godzinie, kiedy całe miasto Warszawa się zatrzymuje, rozległ się w Toronto przenikliwy dźwięk syreny, którym oddano hołd Powstańcom Warszawskim.

Hymn polski, modlitwa odmówiona przez siostrę Dominikę i historyczne refleksje wygłoszone przez o. Jacka Cydzika, poprzedziły oficjalne otwarcie uroczystości przez prezesa Jana Cytowskiego.

W imieniu organizatorów, KPK OT i Towarzystwa Warszawskiego, prezes przedstawił gości honorowych:Konsul RP Rafał Gajewski, członkowie organizacji kongresowych i Towarzystwa Warszawskiego, p. Lucjan Konrad, przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Katyńskiego w Toronto. Wymienił kilka nazwisk gości, którzy nie mogli przybyć, w tym p. Stanisław Woźniak, prezes Koła Byłych Żołnierzy AK, przebywający w Warszawie.

Pamiętając o niezwykłej ofierze Polskiej Krwi, u stop tego niezwykłego, bo pierwszego na świecie Pomnika Katyńskiego, uczczono pamięć o Bohaterach Powstania składaniem wieńców, kwiatów i zapaleniem zniczy. Składali je reprezentanci Konsulatu RP, Towarzystwa Warszawskiego, KPK OT, Domu Kopernika, Koła Pań Nadzieja, Klubu Seniora, Związku Nauczycielstwa Polskiego Oddziału Toronto, Stowarzyszenia Pamięć i Prawda i osoby prywatne.

W wystąpieniach gości, mówcy: Konsul RP Rafał Gajewski, prezes Towarzystwa Warszawskiego Marian Kowalski i prezes KPK OT Jan Cytowski, mówili m.in. o wielkim wpływie Powstania Warszawskiego na kształt współczesnej Polski. Powstanie Warszawskie uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Ze względu na jego tragiczne skutki, ogromne straty ludzkie i materialne, zasadność decyzji o rozpoczęciu zrywu jest do dziś kwestionowana.

Podziękowaniami za wkład pracy, nagłośnienie (p.Bolesław Cynarski) i za udział zakończona została część oficjalna.

Wielkie podziękowanie dla prezesa KPK OT p. Jana Cytowskiego za trud podjęty na zorganizowanie tych prestiżowych wydarzeń

Piosenki powstańcze, wspomagane instrumentami muzycznymi, z głównymi wykonawcami Towarzystwa Warszawskiego i zaproszenie na kawę i ciastka na uboczu pobliskiego skweru, dopełniły całości tegorocznych uroczystości rocznicowych w ten zadeszczony dzień pamięci o wydarzeniach Powstania Warszawskiego.

Z podziękowaniem dla redaktora „Gońca” Andrzeja Kumora, poniżej są dwa linki do reportażu filmowego z obu dni.

Krystyna Sroczyńska, KPK OT